טיול לדרום רמת הגולן

 דרום רמת הגולן- טיול הליכה בשתי רמות קושי: קל ומיטבי לכת, לבחירתכם.
 
 
אחד האזורים בארץ, שמיוחד דווקא בעונה זו, הוא דרום רמת הגולן. מרבדים ירוקים עד קצה האופק המנוקדים באדום וצהוב הם בהחלט סיבה פנטסטית לצאת לטיול באזור זה.
 
התחנה הראשונה בטיול תהיה "מצפה אופיר"- נקודת תצפית שממנה ניתן לראות את כל הכנרת, צפון עמק הירדן, וחלקים מהגליל העליון - מטבריה ועד צפת.
לוח אבן שקבוע במקום “יעשה סדר” במראה המקסים שנשקף לעינכם. המקום נקרא ע"ש אופיר, בנו של ג'ימי מבני יהודה, שנפטר בגיל צעיר ואביו החליט להנציחו בדרך מכובדת זו.
מכאן יש לנו שתי אפשרויות: מסלול הליכה קצר, הלוך חזור על השביל עד לבונקרים הסורים. או מסלול ארוך, לא מעגלי, ( כ-7 ק"מ) עד לעין גב. 
שני המסלולים יוצאים כאמור מנקודת התצפית.
 
השביל מוביל אותנו דרומה לאורך הרמה (משמאל לתצפית אם אתם עם הפנים לכנרת) ולאחר הליכה קצרה תראו לפניכם תותח ישן. מה עושה תותח במקום כל כך פסטורלי? בין 1948 ל1967, לא היה מקום זה פסטורלי כל כך. הסורים אשר שלטו ברמה, נהגו לתקוף מפעם בפעם את היישובים היהודים אשר מתחתינו. הדור הצעיר, אשר גדל ביישובים אלו כונה -"דור המקלטים” - שם, שגם היום וגם בעבר הלא רחוק נמצא בשימוש.
היסטוריית גבול זה מחזירה אותנו לתום מלחה"ע הראשונה, כאשר המעצמות צרפת ובריטניה חילקו את ההשטח העות'ומני (לשעבר) בינהן. נציגי המעצמות - סיקס הבריטי ופיקו הצרפתי, החליטו כי חוף מזרח הכנרת ואף אזור חמת גדר בדרום יהיה בריטי. מכאן, עם תום המנדט הבריטי על ארץ ישראל - הפך איזור זה לחלק מהמדינה הצעירה. הסורים לא הסכימו למצב שנוצר והתקיפו, שוב ושוב ושוב את הישובים. היה זה גבול חם עד מאוד והתותח שלפניכם הינו עדות אילמת לאירועים אלו, ואם אין הוא מספיק כעדות, 5 דק' של הליכה יובילו אתכם לבונקרים הסורים, אשר שלטו על סביבתם.
 
למטיילים במסלול הקצר- ניתן להסתובב ולחזור בחזרה לכיוון המצפה. לאלו שמעוניינים להמשיך במורדות הגולן עד עין גב, פשוט המשיכו עם השביל המסומן כחול עד לתחנה הבאה היישוב היהודי שננטש- בני יהודה, ומעיין ביר א שכום.
המושבה הוקמה ב 1886 על ידי אגודת "בני יהודה" בה היו חברים יהודים חרדים מצפת . חברי האגודה רכשו מתושבי הכפר ביר א-שקום אדמות בסיועו של לורנס אוליפנט, במטרה להקים מושבה חקלאית.
לאורך שנות קיומה סבלו מתיישבי בני-יהודה מתנאים קשים במקום: תנאי מזג האוויר, ריחוק מיישובים יהודיים, קשיי תחבורה, והעדר מוסדות חינוך לילדים; על כן, נטשו אותו. ב-1890 ניסו עשר משפחות לשוב למושבה, אך הן שבו לצפת תוך זמן קצר. קבוצה נוספת, אף בה עשר משפחות, הגיעה לאתר ב-1898. ארבע מהמשפחות נטשו תוך זמן קצר, וחמש משפחות נוספות נותרו במקום עד 1913.
עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה בשנת 1914 נשארו במושבה רק שלוש משפחות. בשנת 1920 נשארה במושבה רק משפחה אחת, משפחת ברנשטיין.
במאורעות תר"פ 1920 רצח שכן ערבי את אם משפחת ברנשטיין, פרומה, ואת אחד הבנים, ובעקבות כך עזב הבן שנותר שרגא את בני יהודה.‏ את ביתם ניתן לראות מעט מעל החורשה.
בשנת 1972 הוקם יישוב קהילתי כשני קילומטרים מזרחה ממקום המושבה ההיסטורית, ונקרא בשם בני יהודה המנציח את שמה.
 
 
לאחר הסיור בין הבתים, והמנוחה בצל, המשיכו בהליכה על השביל המסומן, לאורך השביל היפה עד לטיפוס לקרן עין גב, שפיץ לבן מעל הקיבוץ, תרדו בזהירות ומשם השביל המסומן יוביל אתכם עד לבית הקברות של הקיבוץ ולכביש הראשי. מקווים שנהנתם!
 
  
הערות:
 
* המסלול למיטבי לכת אינו מעגלי - יש להשאיר רכב בעין גב או בבית הקברות של עין גב.
* המסלול הארוך למיטיבי לכת בלבד.
* הירידה מקרן עין גב חלקה, אנא השתמשו בידיות המתכת.
* אין לצאת מהשביל המסומן! סכנת מוקשים.
* יש להצטייד ב 3 ליטר מים לאדם לפחות.
* הטיול על אחריות המטיילים בלבד, יש להתעדכן בפרטי המסלול טרם היציאה.
* רצוי להצטייד במפת סימון שבילים עדכנית.
 
 
איך מגיעים?
 
מכביש 92, עוקף כינרת, פונים ימינה בצומת סמך לכיוון בני יהודה, שלט "מצפה אופיר" יפנה אתכם לדרך עפר קצרה עד המצפה.
 
 
עוד באזור:
 
גליתא - מפעל שוקולד המוכר את תוצרתו, כמו גם גלידות ואספרסו. במקום גם הפעלות לילדים לעיתים וסרט המציג את גילגולי השוקולד, מאפריקה, אליכם לפה. לחובבי השוקולד- אתר חובה.
 
חמת גדר - מעיינות חמים, חוות תנינים, מדשאות ומגרשי ספורט. האתר בתשלום.
 
קפה - נסו את הטיילת היפה שבתוך קיבוץ עין גב.
 
אוכל - “צל תמר"- מסעדה מגוונת מול הכניסה לאשדות יעקב, מרינדו- מסעדת בשרים בעין גב.
 
                                                                                                                                                                 www.tvmisrael.co.il

052-8337844 052-2942412

שם:
טלפון:
Email:
הפניה: